نشست های کارگروه تخصصی تخصصی صنعت آب

مقدمه
در عصر حاضر، مهمترین چالش سیاسی- اجتماعی، به گفته بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران، ‌” مسئله آب” است که نقش مهم و استراتژیک در مناسبات بین المللی و توازن قدرت منطقه‌ای ایفا می‌کند. امروزه بر کسی پوشیده نیست که مدیریت منابع آبی و تامین آب مورد نیاز شرب، محیط زیست، کشاورزی و صنعت رکن اساسی در حیات اقتصادی و استقلال آبادانی یک کشور خواهد بود.
از آنجا که کشور ایران از لحاظ موقعیت جغرافیایی در یک منطقه کم آب و خشک قرار دارد، همواره با محدودیت منابع آب و خشکسالی‌های پی در پی مواجه است. منابع آب محدود از یک سو، توزیع نامناسب زمانی و مکانی بارش‌ها همراه با رشد جمعیت با مصرف بی‌رویه آب از سوی دیگر، از دغدغه‌های مهمی برای مدیران و کارشناسان کشور است.
آسیب شناسی طرح‌های آبی
افزایش جمعیت موجب افزایش تقاضای آب شده است. از سوی دیگر کمبود منابع آب شیرین، دسترسی به منابع آب را با محدودیت مواجه ساخته است. بنابراین در آینده به منظور تامین آب مورد نیاز بشر ناگریز به ساخت سازه‌های آبی در مقیاس‌های مختلف مثل سدها، تونل‌ها و خطوط انتقال و توزیع آب و… هستیم. اغلب این پروژه ها با مشکلات و معضلات فراوانی مواجه اند. ا توجه به روند حاکم به‌خوبی مشخص است که دلایل این مشکلات و معضلات فرآیندی پیچیده و چند جهته است. لذا لازم است مشکلات با عمق وسیعی مطالعه و آسیب شناسی گردند. در این راستا موسسه تحقیق و توسعه خانه عمران در راستای رسالت اجتماعی خود و در جهت افزایش بهره‌وری پروژه‌های بخش آب کشور اقدام به آسیب شناسی مشکلات جاری در این بخش نموده است. در این فرآیند، خانه عمران مبنای کار را مصاحبه و تهیه پرسش‌نامه از کارشناسان و متخصصان خبره در ۲۲ حوزه تخصصی بخش آب (جدول۱) همراه با بازدید و مطالعات میدانی از پروژه های صنعت آب را آغاز نموده است. در ادامه با تجزیه و تحلیل نتایج آسیب شناسی، به دنبال روش‌های به روز دنیا برای حل این معضلات گام بر خواهد داشت.

جدول۱٫ حوزه تخصصی بخش آب

عناوین تخصصی حوزه آب
سد سازی و نیروگاه‌های برق آبی
شبکه‌های آبیاری و زهکشی
تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب
خطوط انتقال آب
تجهیزات هیدرومکانیکال
مهندسی رودخانه
ساماندهی آب‌های سطحی
آب و محیط زیست
تامین مالی پروژه‌ها
مدیریت بهره‌برداری
ارزیابی پیمانکاران و مشاوران
اقتصاد آب
مدیریت منابع و حکمرانی آب
تعادل بخشی و تغذیه مصنوعی
مهندسی تداخلات در پروژه‌ها
مدیریت بحران و پدافند غیر عامل
افزایش بهره‌وری و عمر مفید سازه‌ها
افزایش بهره‌وری و جلوگیری از هدررفت آب
پیاده سازی فرآیند  BIM
یکپارچه سازی و تعریف سبد پروژه‌ها
برنامه‌ریزی اجتماعی و فرهنگ مصرف آب
استانداردها و ضوابط فنی – اجرایی در صنعت آب

جلسات با پیش کسوت‌ها و کارشناسان خبره
در زمینه آسیب شناسی جلسات متعددی با کارشناسان خبره و پیشکسوتان حوزه آب تشکیل شد. نتایج جلسات با کارشناسان و پیشکسوتان و بحث و تبادل نظر نشان داد که حوزه های تخصصی بخش آب بسیار گسترده و مدیریت پروژه در آن متفاوت از بخش‌های عمرانی دیگر است. معضلات و مشکلات فراوانی در روش‌های مرسوم برای ساخت و ساز پروژه های عمرانی آب وجود دارد. مشکلاتی نظیر استفاده از نقشه‌های تیپ دو بعدی با کیفیت نامناسب، عدم ارائه جزییات کاربردی و دیتیل‌های اجرایی، ناهماهنگی بین نقشه‌ها و بروز تداخلات، کاهش اعتماد کارفرمایان به مشاوران به دلیل کیفیت نازل و تاخیرات پی در پی، ضعف تولید اسناد مناقصه دقیق و کامل، کم توجهی به ضوابط فنی و اجرایی، ایجاد اختلافات فنی و حقوقی بین ارکان پروژه و ادعای مالی پیمانکاران، عدم برآورد دقیق از مصالح و نامشخص بودن هزینه‌های پروژه، فقدان یکپارچه سازی اطلاعات در چرخه حیات پروژه و … . لازم است تا تغییری در روند فعلی ساخت و ساز پروژه‌ها بزرگ عمرانی انجام شود. در راستای بررسی معضلات و مشکلات حوزه آب، جلسات آسیب شناسی همراه با بازدید از پروژه‌های مختلف به منظور درک بیشتر مشکلات و معضلات و ارائه راهکارهای مناسب فراهم شده است. با وجود چنین مشکلات و معضلاتی کارگروه صنعت آب با حضور متحصصان و پیشکسوتان تشکیل گردیده و طی جلسات هم اندیشی به بررسی این مسائل و دستیابی به راهکارهای لازم اقدام می‌نماید.
اسامی برخی از همکاران و مشاوران در این حوزه عباتند از:
آقای مهندس خورشیدی، آقای مهندس رضوی، آقای مهندس ارباب، آقای مهندس رضاحسینی، آقای مهندس فکوری، خانم مهندس سیبی و خانم مهندس فیض زاده

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *